Browsing all articles tagged with Tünel kalıp sistemlerinde.

Kalıp Yagı

Posted Posted by memet in Ürünler     Comments No comments
Ağu
18

KALIP YAGI

Kullanıma Hazır Çelik Kalıp Ayırıcı- kalıp yagı

Tanımı : Kalıp yagı Betonda düzgün ve lekesiz yüzey kazandıran, kalıpların kolayca ayrılmasını sağlayan, madeni yağ ve özel katkılarla geliştirilmiş, kürleme sıcaklıklarına dayanıklı, kullanıma hazır çelik kalıp ayırıcıdır.

Kullanım Alanları :

 • Çelik kalıp sistemlerinde,
 • Polyester kalıp sistemlerinde,
 • Tünel kalıp sistemlerinde.

 

Avantajları :

 • Kullanıma hazır olup, uygulaması basit ve kolaydır.
 • Kalıbın kolay ve hızlı sökülmesini sağlar.
 • Paslanmayı önler.
 • Kalıp maliyetini ve işçiliğini önemli ölçüde azaltır.
 • Kalıbın, verimlilik ve kullanım ömrünü arttırır.
 • Betonda hava kabarcıklarının çıkartılmasını kolaylaştırır.
 • Düzgün ve lekesiz beton elde edilmesini sağlar.
 • Akışkanlığı yüksek olduğundan, soğuk hava
 • koşullarında da bu özelliğini devam ettirir.
 • Kalıpların tekrar kullanımında temizlik gereksinimini alt düzeye indirir.
 • Isı ve buhar kürü uygulamalarına dayanıklıdır.

Uygulama Yöntemi :
Kalıp yüzeyinin temizliği (beton, tahta, demir parçaları,kardan ve buzdan vs.) sağlandıktan sonra Kalıp yağı sert fırça, rulo veya ince çaplı pulverizatör ile kalıp yüzeyine sis tabakası halinde tatbik edilir. Akıntılar ve fazlalıkların oluşumu engellenmelidir. En iyi sonuç, ince tabaka, tatbikinin sağlanması ile elde edilir. Fazla kullanım ekonomik olmayıp, aynı zamanda betonda aşırı yüzey tozumasına ve lekelenmelere sebep olur.

  
Sarfiyat :

Kalıpların yüzey durumlarına ve uygulama şekline bağlı olarak 10 – 40 m²/lt yer kaplanabilir. Tüketim miktarları yatay yüzeyde laboratuvar uygulaması ile elde edilmiş olup, şantiye koşullarında uygulama titizliğine göre farklılıklar gösterebilir.

Teknik Özellikleri :
Görünüm : Sarı sıvı – Kahverengi
Yoğunluk : 0.86±0.03 kg/lt
Viskozite : 6.0-28.0(40°C, cst), 2.4-6.0 (100°C)
Parlama Noktası : min.100°C
Akma Noktası : -10°C
PH değeri : 6-7
Yukardaki değerler +20°C de ve %50 bağıl nem için verilmiştir.

Ambalaj :

 • 30 lt. ( 25kg) plastik bidon
 • 210 lt. (180 kg) sac varil

Depolama :
Uygun depolama koşullarında, üretim tarihinden itibaren 48 aydır. Açılmış ambalajların kapakları tekrar kapatılarak, raf ömrü boyunca kullanılabilir. Malzeme dondan korunmalı, eğer dona maruz kalmış ise çözülmesini sağlamak için, kesinlikle ateşe maruz bırakılmamalı, oda sıcaklığındaki bir yere alınarak kendiliğinden çözülmesi beklenmeli ve kullanımdan önce iyice karıştırılmalıdır.

Sağlık, Emniyet ve Çevre Bilgileri:
Amaçlarına ve kullanma talimatlarına uygun olarak kullanıldığı sürece, sağlık için önemli bir tehlike yaratmaz. Normalde kişinin kendi sağlığı için alması gereken tedbirler yeterlidir. Ürünle sürekli teması olan kişinin, nitril yada neopren tip koruyucu eldiven kullanması önerilir. Ancak madeni yağ ve greslerle uzun süre temas halinde, hassas bünyelerde deride kızarıklıklar görülebilir. Bu durumda ürünle temasa son verilmeli, yağ bulaşan bölgeler bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Tahriş ve kızarıklıkların geçmemesi halinde, derhal doktora başvurulmalıdır. Kullanılmış yağlar toprağa ve atık su kanallarına asla dökülmemelidir. Belirlenmiş bir toplama noktasına biriktirilip, çevre yasalarının belirttiği yöntemlere göre imha edilmelidir. Bu konuda, daha ayrıntı bilgi için Malzeme Güvenliği Bilgi Formlarına (MSDS) başvurulmalıdır.

!!!!!!!!

Burada, verilen teknik bilgiler, elimizdeki son verilere ve deneylere dayanmaktadır. Bununla beraber ürünlerimiz kullanılarak elde edilecek sonuçlar, kontrol imkanlarımızın dışında kalan muhafaza ve uygulama koşul ve şekillerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Dolayısı ile garantimiz sevk edilen ürünün kalitesi ile sınırlıdır. Her kullanıcı kişi ve kurum ürünlerimizin amaçlarına uygun olup olmadığını kontrol etmekten sorumludur. FP-OİL mamüllerle ilgili yapılacak her türlü teknik değişiklik ve ambalaj değişikliği hakkını saklı tutar.